Terugblik maart 2026
Na meerdere zeer positieve maanden deden aandelen en obligaties in maart een flinke stap terug. De oorzaak is bekend. Op 28 februari lanceerden de Verenigde Staten en Israël gezamenlijk grootschalige luchtaanvallen op Iran. De sluiting van de Straat van Hormuz , wat een zeer belangrijkste energieaders van de wereld is, joeg de olie- en gasprijzen omhoog en wakkerde de vrees voor terugkerende inflatie aan.
Dat zorgde voor een dubbele klap: aandelenmarkten daalden door toegenomen onzekerheid, maar ook obligaties boden weinig bescherming omdat stijgende inflatieverwachtingen de rentes opdreven. Europese beleggers voelden dat extra hard, dit omdat Europa erg afhankelijk is van geïmporteerde energie.
Het conflict duurt voort en de onzekerheid is nog niet voorbij. Maar de geschiedenis leert dat markten geopolitieke schokken verwerken, en dat geduld en spreiding ook in zulke periodes de beste strategie zijn.
Ondanks de turbulente maand staan de EBI-modellen dit jaar nog steeds op een positief rendement. Binnen aandelen danken we dat vooral aan de sterke prestaties van opkomende markten en waardeaandelen.
Binnen obligaties pakt onze keuze voor veilige kortlopende obligaties goed uit: juist de langlopende obligaties werden hard geraakt door oplopende inflatieverwachtingen, terwijl kortlopend papier die klap grotendeels ontliep.

